Edukacja – w Polsce jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem każdego dziecka, ale w Afryce, w Zambii sprawa nieco się komplikuje. Nie każdemu będzie dane nauczyć się czytać czy pisać, a na studia pójdą tylko nieliczni. W Polskiej Misji Katolickiej w Mpunde przez 3 tygodnie przebywał nasz ks. Dyrektor Paweł Tomaszewski, który z bliska obserwował jakie są największe potrzeby, uczył się jak my, jako Caritas diecezjalna możemy pomóc. Misja w Mpunde (Zambia) została założona w roku 1960 przez ówczesnego Arcybiskupa Lusak Adama Kozłowieckiego SJ. Od samego początku opiekowali się nią m.in. polscy jezuici, a aktualnie prowadzona jest przez ks. Adama Pergóła.

Jeszcze będąc w Zambii, ks. Paweł podjął decyzję, że ufundujemy 200 plecaków szkolnych, by w ten nowy rok szkolny mali mieszkańcy Mpunde i okolicznych wiosek mogli wkroczyć lepiej wyposażeni. Przekazaliśmy także 20 egzemplarzy Pisma Świętego, które służyć będą do katechezy w szkołach prowadzonych w ramach misji (w stacjonarnej szkole uczy się 1300 dzieci, a 420 dziewcząt mieszka i kształci się w szkole z internatem).

W międzyczasie okazało się, że trzech naprawdę zdolnych chłopaków potrzebuje komputerów, by dokończyć studia – dwóch będzie pielęgniarzami, trzeci – nauczycielem. Dlatego też zakupiliśmy 3 laptopy (każdy o wartości 4000 zł), które w niedziele zostały wręczone najzdolniejszym. To naprawdę niesamowite, że na ich dotychczasową edukację składała się całą lokalna społeczność.

Gdyby jednak ktoś chciał dołożyć swoją cegiełkę i razem z nami zacząć wspierać Polską Misje Katolicką w Mpunde, można to zrobić wchodząc na stronę internetową Caritas Archidiecezji Lubelskiej (www.lublin.caritas.pl) i wpłacając za pośrednictwem systemu PayU (link do formularza wpłat) lub przelewem tradycyjnym na nr konta 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351 wpisując w tytule „Polska Misja Katolicka w Mpunde”.

No Comments

Leave a Comment